SDH HLAVŇOV

Sbor dobrovolných hasičů v Hlavňově

Pozvánka na již 23. ročník soutěže o Putovní pohár SDH Hlavňov


Hlavňováci na výletě (12. 5. 2019)

Uběhly tři roky, a tak se dobrovolní hasiči z Hlavňova rozhodli opět uspořádat tajný výlet pro sebe a své spoluobčany. Výlet jsme naplánovali na neděli 12. května. Cílem výletu bylo letos Trutnovsko. Ve výsledku se nám přihlásilo 31 dospělých a 10 dětí, to je o 6 výletníků více než před třemi lety.

Prvním bodem byl hornický skanzen v Žacléři. Jedná se o muzeum hornictví se skanzenem budov, historickou a geologickou expozicí. Skanzen se nachází v bývalém Dole Jan Šverma v Žacléři, kde se dříve těžilo černé uhlí. V rámci prohlídky jsme prošli přes špinavé šatny (řetízkárnu), kde horníci započali svou směnu a vydali se přes cáchovnu do šachetní budovy jámy Jan, ve které je možnost se z vozíkového oběhu vydat na 52 metrů vysokou těžní věž Jan.

Po vydatném obědě následoval druhý bod. Pevnostní opevnění Stachelberg. Tato dělostřelecká tvrz tvořila součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Stachelberg byl rozestavěn v říjnu 1937 jako největší československá dělostřelecká tvrz a jedna z největších pevností svého typu v celosvětovém měřítku. Jeho výstavbu přerušila mnichovská dohoda a odstoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Stachelberg měl mít 12 objektů (bunkrů) spojených rozsáhlým podzemím. V současné době je zpřístupněno cca 750 metrů rozestavěného podzemí. Měli jsme tak ojedinělou příležitost vidět část rozsáhlých podzemních prostor v různých fázích výstavby – od zahájení výlomových prací až po betonáže chodeb a sálů. Nedělní výlet jsme zakončili krásným výhledem na Krkonoše z 21 metrů vysoké rozhledny Eliška.

Tímto bychom chtěli poděkovat Městu Police nad Metují za finanční podporu naší akce. Rád bych také jménem sboru i všech zúčastněných poděkoval našemu starostovi Honzovi Špulákovi za zorganizování celého výletu. Počasí nám sice moc nevyšlo, v dolech i v bunkru byla pěkná kosa, ale i tak jsme si výlet užili. Už teď se těšíme na další akci!

Za SDH Hlavňov,
Aleš Berger

Kontakt

Kontaktujte nás na emailu hasici@hlavnov.cz

Díky, Aleš Berger

TOPlist

Zaregistrováno 21.1. 2006